Zeytinyağının Çocuklar İçin Faydaları

Sözkonusu çocuklarımız olunca her şeyin en doğalı ve sağlıklısını arıyoruz. Hele ki günüzümün işlenmiş ve fabrikasyon gıdalarını düşünürsek doğal gıdalara ulaşmak artık bir lüks sayılıyor. Zeytinyağı bu konuda ülke olarak bizim avantajımıza olan bir ürün. Hem topraklarımızdan yetişen zeytinlerden üretebiliyoruz, hem de en doğalına erişebilme şansımız var. Zeytinyağının çocuklar için faydaları ise birçok açıdan irdelenebilir. Kullanım alanları geniş. Hem gıda olarak hem de bir vücut bakım ürünü olarak değerlendirilebilir.

Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur!

Zeytin ağacı kadim bir ağaçtır. Çok eski çağlardan beri Akdeniz’e kıyısı olan yani Akdeniz çanağında bulunan topraklarda yetişir. Eski medeniyetlerin de bu topraklarda yaşamlarını sürdürdükleri gerçeğinden yola çıkarsak zeytinyağı çok eski tarihlerden bu yana Akdeniz insanları tarafından kullanılmaktadır. Akdeniz insanlarının ise sağlıklı beslenme stilleri ön plana çıkmakta bunun temeli ise zeytinyağına dayandırılmaktadır.

Zeytinyağı ismini aslında sözkonusu ürün için bir kaba tabir olarak değerlendirebiliriz. Özünde zeytinyağı doğal bir meyve suyudur. Tabi rafinasyon yöntemlerinden geçmemiş, bozulup eskimemiş, soğuk sıkım zeytinyağlarından bahsediyoruz. Bu alanda pek çok çalışması bulunan Prof. Dr. Canan Karatay bir açıklamasında zeytinyağı ve çocuklar tükettirilmesi hakkında şu açıklamayı yapmıştır; “Anne sütünden hiçbir farkı yoktur. Doğanın biz yetişkinlere sunduğu bir ana sütüdür. Çocuklara zeytinyağı verebilirsiniz. Bunun bir tek farkı vardır; ana sütünde, hayvansal kolesterol, zeytinyağında ise bitkisel kolesterol vardır. Kolesterol olmasa şu yeşil yaprak dahi olmaz. Şeker ve kolesterol hepsinde var. Zeytinyağını meyve suyu olarak tüketebilirsiniz. Bebeklerinize çok rahatlıkla içirebilirsiniz. Bebeklerin biberonlarının içine veya bebek mamalarının içlerine bir küçük çay kaşığı zeytinyağı koyabilirsiniz. Bebeklerin gazı gider, rahatlar ve büyümesi de kolaylaşır.”
Ayrıca Karatay; zeytinyağının her yaşta tüketilmesinin sağlığa faydalı etkisi olacağını belirtmektedir.

Zeytinyağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Özellikle çocuklarda anne sütünden çıkılan bebeklik döneminden sonra bağışıklık sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için sağlıklı, vitamin ve antioksidanlar yönünden zengin bir beslenme stilinin sürdürülebilir hale getirilmesi şarttır. Okulda veya farklı oyun alanlarında birbirleriyle yakın temas halinde olan çocukların hastalıkları birbirlerine geçirme olasılıkları çok fazladır.

Burada başta zeytinyağı olmak üzere sağlıklı gıdalarla beslenen çocukların diğerlerine göre çok daha fazla dirençli olacağı bir gerçek olarak ön plana çıkar. Zeytinyağı; çocukların sık hastalanmasını ve alerji tehditini önler. Aynı zamanda yine çocuklarda görülen önemli bir sorun olabilen kabızlığı da bağırsakları çalıştırarak önler.

Bebekler Zeytinyağı Tüketebilir mi?

Doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca bebeklere anne sütünden başka bir gıda verilmemelidir. Bu nedenle altı aydan küçük bebeklere zeytinyağı veya başka herhangi bir ek gıda verilmemelidir. Sütün içerisine de karıştırılmamalıdır. Ancak yedinci aydan itibaren bebeklere verilecek anne sütüne ek gıdalara zeytinyağı damlatılarak bebeklere zeytinyağı verilebilir.

Bunu da okuyabilirsiniz: 10 Maddede Zeytinyağı

Pişik Tedavisinde Zeytinyağı

Zeytinyağı normal miktarlarda kullanılmak üzere bebeklerde ve çocuklarda pişik olan bölgelerde kullanılabilir. Yumuşatıcı etkisi ve doğallığıyla yanık oluşan bölgeleri sağlıklı ve doğal yollarla tedavi edebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam Alışkanlığı Küçük Yaşlarda Başlar

Bebeklikten itibaren sağlıklı beslenme ve yaşama düzeninin oturtulması yaş büyüdükçe devam eden bir süreçtir. Küçük yaşlardan itibaren doğal ve vitaminler açısından zengin gıdalarla beslenmek önemlidir.

Zeytinyağı doymamış yağ ve oleik asit bakımından zengindir. Zeytinyağının ihtiva ettiği bu bileşenler damar sağlığı için önemlidir. Zeyinyağının çocukluktan itibaren düzenli olarak tüketimi ileride yaşanabilecek kalp ve damar hastalıkları riskini yüksek oranda azaltır.

Unutmayın, vücudun fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için yağlara ihtiyacı vardır. Ayrıca; A,D,E,K gibi vücut için gerekli vitaminler yağda çözünürler. Ancak vücudun gereksinimi olan bu yağlar (doğallığını kaybetmemiş) zeytinyağı veya tereyağı gibi doğal yağlarla karşılanmalıdır.
Unutmayın; sağlıklı beslenme temelinin oluşturulması çocuklar için çok önemlidir. Bu temelin oluşturulması da çocuğun damak tadı gelişimin düzgün oluşturulmasıyla doğru orantılıdır. Çocuklarınızı küçük yaşlarda fast food usulü gıdalarla beslemek damak tadı gelişimini olumsuz yönde etkileyecek ve bu durum çok kolay değiştirilebilir olmadığından hayat boyu devam edecektir. Sonunda sağlık problemleri ortaya çıkacak ve yaşam kalitesi düşecektir.

Bu nedenle sağlıklı gıdalara daha fazla harcama yapmayı göze alarak yaşam kalitemizi yüksek tutmaya çalışmalı ve sağlıklı yaşama odaklanmalıyız.

Bunu da okuyabilirsiniz! Zeytinyağının Fiyatını Etkileyen 5 Önemli Unsur

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler