Zeytinyağının Kullanım Alanları

Zeytinyağının Bilinmeyen Kullanım Alanları

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden edilen oldukça sağlıklı ve doğal bir yağdır. Zeytinyağı herhangi bir kimyasal işlem olmayan meyvenin sıkılması ile üretilebilen tek yağdır. Bu nedenle oldukça değerli ve sağlıklı bir yağ olarak bilinmektedir.

Zeytinyağının rengi ve tadı üretilen bölgeye göre yeşil ya da sarımtırak renkte olabilmektedir. Bu nedenle halk arasında zeytinyağının rengi ve kalitesi arasında kurulan bağlantının çok geçerli olmayacağını söyleyebilmek mümkündür. Zeytinyağı diğer bitkisel yağlara öre büyük oranda gliserin yağ asitlerinden oluşmaktadır. Pek çok faydası bulunan zeytinyağının bilinmeyen farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Zeytinyağının farklı kullanım alanlarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

 

Cildi Nemlendirir

Zeytinyağı, içeriğinde bulundurduğu faydalar maddeler ile cildi nemlendirir ve cildin kurumasını büyük oranda engeller. Zeytinyağını cildinizi nemlendirmek için kullanırken yapmanız gereken tek şey vücudunuza birkaç damla zeytinyağı damlatmaktır.

 

Doğal Makyaj Temizleyici

Zeytinyağını kullanarak en ağır makyajlarınızı dahi temizleyebilirsiniz. Zeytinyağının temizleyici özelliğinin yanında nemlendirici özelliği ile cildinizdeki makyajdan kurtulurken cildinizi nemlendirebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı tüm cilt tipleri için fazlasıyla uygundur.

 

Tıraş Yağı

Zeytinyağı içeriğinde bulundurduğu maddeler ile tıraş sırasında nemlendiren ve kayganlaştıran bir yapıya sahiptir. Hem kadınlar hem de erkekler vücutlarının çeşitli yerlerindeki tüyleri alırken az miktarda zeytinyağı kullanabilirler. Bu sayede tıraş esnasında meydana gelebilecek tahriş ve kızarıklıkların önüne geçilmiş olur.

 

Tencere Temizleyici

Zeytinyağı, tencere vs. mutfak eşyalarının temizliği için rahatlıkla kullanılabilir. Tencerelerinizi temizlerken birkaç damla zeytinyağını beze damlatın ve tencerenizi ovun. En zor leke ve kirlerin bile kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

 

Ocak Temizleyici

Zeytinyağı, tıpkı tencere temizliğinde olduğu gibi ocakta biriken kir ve yağları da kolaylıkla temizlemenize yardımcı olur. Zeytinyağı ile ocak temizliğinde yapmanız gereken tek şey birkaç damla zeytinyağını ocağa damlatmak ve silmek. Bu sayede ocağınızda herhangi bir çizik olmadan lekelerden kurtulabilirsiniz.

 

Boğaz Ağrısını Geçirir

Zeytinyağı, boğaz iltihabında ve boğaz ağrısında rahatlıkla kullanılabilen bir yağdır. Boğazınızın tahriş olması ve ağrıması durumunda bir çay kaşığı zeytinyağı içmelisiniz. Bu sayede boğazınızdaki ağrı ve tahrişten en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

 

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler