Zeytinyağı Tortusu

Zeytinyağı Tortusu Nedir?

Zeytinyağı tortusu; zeytinyağının üretimi aşamasında süzgeçlerden bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde zeytin parçacıklarının sıyrılmasını ifade eder. Tortu olarak ifade edilen aslında sıkım işlemi yapılırken bütünlüğünü kaybeden parçacıkların ufalması ile ortaya çıkan kalıntılardır. Bu kalıntılar çoğu birey tarafından sağlıksız veya yabancı cisim olarak ifade edilse de zeytinyağı tortusu aslında zeytinyağının ana malzemesi olan zeytin parçacıklarıdır.

Zeytin parçacıklarından oluşan tortu çoğu insanın hoşuna gitmez ve berrak bir zeytinyağı için süzme işlemi gerçekleştirilir. Gerçekten de bu tortunun ortadan kaldırılma süreci görselliğin iyileştirilmesinin yanında pek çok fayda sağlar. Hatta tortuların zeytinyağından alınmaması ilerleyen süreçte bir takım olumsuzluklara dahi yol açar.

Zeytinyağı Tortusu Süzülmeli midir?

En doğal formuyla zeytinyağı tortusu süzülmelidir. Nitekim insanların görselliğe çok değer vermeleri berrak bir zeytinyağına talebi arttırır. Bu durumda hem bireyler hem de üreticiler tortuyu süzerek herkesin gözüne hitap edecek bir yağ ortaya çıkarır. Peki, zeytinyağı kalıntıları süzüldüğünde yağın özelliklerinde bir kayıp yaşanır mı? Kesinlikle hayır! Aksine zeytinyağının özelliğinde ortaya çıkabilecek bozulmalar önlenir.

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan zeytinyağından parçacıklar ayrılmadığında yağ, mineral bakımından fakirleşir. Mineralce fakirleşen zeytinyağı uzun süre tüketilmediğinde ise şu durumlar ile karşılaşılması muhtemeldir;

  • Filtrelenmemiş zeytinyağında asit değerleri yükselebilir,
  • Peroksit düzeyinde aşırı artış görülebilir,
  • Antioksidan içeriğinde özellik kaybı yaşanabilir,
  • Zeytinyağı kalitesinde düşüş gözlenebilir.

 Yukarıda ifade edilen durumların tek tek veya toplu şekilde gözlenmesi tortusu alınmamış bir zeytinyağının nasıl değersiz hale geldiğini gözler önüne serer.

Zeytinyağı Tortusu ile Tüketilir mi?

Zeytinyağını tortusu ile tüketmek elbette mümkündür. Ancak bu tüketim süreci fazla uzun olmamalıdır. Parçacıkların yağda bekledikçe yan etki ve bozulmalara yol açacağı değerlendirildiğinde tortusu olan yağ satın alındıktan kısa süre sonra tüketilmelidir. Bu tüketimde gerek mineral gerekse tat açısından bir kayıp yaşanmaz. Zaten tortuların etkisi uzun sürede ortaya çıkacağından zeytinyağı tortusu ile tüketilebilir. Fakat süre konusu kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Tortusu ile uzun süre bekletilerek tüketilen yağların tat ve mineralce fakirleştiğini kolayca gözlemleyebilirsiniz.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler