Zeytinyağı Kaç Kaloridir? Kilo Aldırır Mı?

Zeytinyağı, özellikle ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgelerinde en fazla tüketilen ve oldukça sağlıklı olan bir yağ türüdür. İçeriğinde besleyici maddeleri ve lezzetli tadı ile yemekleri şenlendiren zeytinyağı ile ilgili kişiler pek çok farklı sorular sorabilmektedir. Bu sorulardan en sık dile getirilenler ise zeytinyağı kaç kaloridir ve zeytinyağı kilo aldırır mı sorularıdır.

Kişiler hayatlarının bazı dönemlerinde doğum, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi farklı nedenlerden dolayı kilo alabilmektedir. Ancak alınan bu kiloların kolay bir şekilde verilmesi ve sağlıklı bir vücuda kavuşulabilmesi için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yağ tüketimi bu noktalardan bir tanesidir. Aşırı yağ tüketiminin fazla kilo yaptığı ile ilgili pek çok bilimsel açıklama bulunmaktadır. Ancak zeytin yağı dozunda tüketilmesi durumunda kilo yapmaz, aksine kilo verimi sürecinde diyetinize destek olur.

Diyette Zeytinyağı Tüketiminden Korkmayın!

Zeytinyağının 100 gramı 800-850 gram aralığındadır. Yani bir gramında 8-8.5 kalori olduğunu bilinmektedir. Ancak diğer yağ türlerine göre oldukça hafif ve sağlıklı olan bu yağ sınırlı tüketilmesi durumunda diyetinize hiçbir zarar vermez. Burada dikkat edilmesi gereken en kritik nokta zeytinyağının ne kadar tüketildiğidir. Bol yağlı salataları, bol zeytinyağlı yemekler tüketmek tabi ki de istenmeyen fazla kalori alımına sebep olacaktır. Salataya ya da yemeklerinize hafifçe gezdirdiğiniz zeytinyağı hem yemeklerinizi tatlandırmanızı hem de diyetinizi kontrol altına almanızı sağlar.

Diyette Zeytinyağının Faydalarından Yararlanın!

Diyet sırasında kişiler normalde aldıkları besinlerden daha düşük miktarda besinler tüketmektedir. Özellikle hızlı kilo vermek için yapılan diyetlerde pek çok vitamin ve mineral düşüklüğü ile karşılaşılır. Ancak söz konusu vitamin ve mineral eksikliğini dengeli miktarda tüketilen zeytinyağı ile karşılamak mümkündür. Zeytinyağının içerisinde oleik asit miktarı oldukça fazladır. Yaklaşık %75 oranında bulunan oleik asit kalp sağlığı ve sindirim sistemi için fazlasıyla sağlıklıdır. E ve A vitaminleri bakımından da oldukça zengin olan zeytinyağı diyet esnasında meydana gelen hazımsızlık ve kabızlık problemleri için çözüm olabilmektedir. Dolayısıyla diyet esnasında tüketilen dengeli zeytinyağının vücuda pek çok faydası vardır.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler