Zeytinyağı ile En İyi Giden 5 Baharat

Doğal sızma zeytinyağı herhangi bir kimyasal işlem görmeden üretilen oldukça sağlıklı olan bir yağ türüdür. Zeytinyağı dışında yağlı tohumlardan elde edilen ve herhangi bir kimyasal işlem görmeyen tüm yağlar aslında oldukça sağlıklıdır. Ancak zeytinyağının diğer tüm yağ türlerinden farklı pek çok faydası bulunmaktadır. Bunun dışında diğer tohum yağlarından farkı ise zeytinin fiziksel olarak sıkılması ve yağının çıktığı anda yenebiliyor olmasıdır. Diğer yağlarda sıkma işleminde sonra koku ve tat giderme gibi işlemler bulunur. Bu da yağın doğallığını kaybetmesine neden olur.

Zeytinyağı; her türlü yemeklerde ve salatalarda rahatlıkla tüketilebilir. Bunun dışında zeytinyağı çeşitli hastalıklara şifa olabilmesi için ve kahvaltılarda sos olarak çiğ bir şekilde de tüketilebilmektedir. Kahvaltılarda tüketilen zeytinyağını birbirinden lezzetli pek çok baharat ile harmanlamak mümkündür. Peki, kahvaltıda tüketilen zeytinyağı için hangi baharatlar en uygundur? İşte cevapları…

Kırmızı Pul Biber

Kırmızı pul biber, hemen hemen her yemekte ve her sofrada kesinlikle bulunan bir baharat türüdür. Sabah hazırlanan omletlerde, akşam yemeğinde bir çorbada ve lahmacunda da sık sık tükettiğimiz kırmızı pul biber zeytinyağı ile buluştuğunda da eşsiz bir lezzet ortaya çıkıyor. Metabolizmayı hızlandırması ile bilinen kırmızı pul biber zeytinyağı ile birlikte tüketerek faydalarından yararlanabilmek mümkündür.

Kekik

Anzer çayı ve güveyotu olarak da bilinen kekik ballıbabagiller familyasında bulunan bir bitki türüdür. Taze kekiğin kurutulması ile elde edilen baharat ise sofralarımızın baş tacı olarak bilinmektedir. İnsan vücudunun gelişmesi için gereken vitamin ve minarellere sahip olan kekiği zeytinyağı ile tüketerek eşsiz bir lezzete ulaşmak mümkündür.

Biberiye

Kekik gibi ballıbabagiller familyasında bulunan biberiye en çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. B, C, D, E ve K gibi vitaminleri içeriğinde bulunan biberiye Türk mutfağının olmazsa olmazları arasındadır. Zeytinyağı ile eşsiz bir lezzet yakalayan biberiye ile birbirinden lezzetli baharatlı zeytinyağı yapılabilir.

Fesleğen

Hem kokusu ile hem de tadı ile insanın aklını başından alan fesleğen zeytinyağı ile buluştuğunda eşsiz bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Yalnızca fesleğen ve zeytinyağı ile eşsiz bir sos elde etmek mümkündür.

Reyhan

Salatalara sıklıkla konulan reyhan baharatlı zeytinyağı içinde oldukça iyi bir alternatiftir. Tıpkı nane ve kekik gibi kurtulan reyhani zeytinyağının eşsiz lezzeti ile taçlandırabilirsiniz.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler