Zeytinyağı Fiyatlarını Etkileyen 5 Önemli Unsur

Bir ürün üretmek istediğinizde aslında bir senaryonun aşamalarını uygulamaya koymaya girişirsiniz. Başından sonuna kadar emek isteyen farklı süreçlerin ve maliyetlerin işin içine dahil olduğu bir senaryo. Özellikle tat, koku, his gibi nüansların önemli olduğu kalite hissinin belirleyici etkenlerin başında geldiği ürünlerde üretim hattındaki aşamalar daha zordur. Zeytinyağı ve zeytinyağı fiyatları da bu gruba dahildir. Zeytinyağı da mutfakta bulunan en önemli gıda maddelerinden birisidir.

Bir şeyin değerli olabilmesi için; az bulunması ve elde edilmesini zorlaştırıcı etkenlerin devrede olması, elde edilirken belirli miktarın üzerinde emek harcanması, kanaat önderleri tarafından öneminin ortaya konması, estetik görünmesi ve günümüzün en önemli koşullarından olan, bir marka değeri taşıması unsurlarını taşıması gereklidir.

Zeytinyağı Fiyatları Nasıl Artar?

Sıraladığımız bu unsurlar doğrultusunda zeytinyağı fiyatlarını artıran maddeleri liste liste açıklayalım.

1- Hava Koşulları

Listenin ilk maddesine hava koşullarını eklememizin nedeni basit. Zeytin sadece akdeniz çanağında bulunan ve akdeniz iklimi görülen belli yerlerde yetişir. Ayrıca zeytin ağacının meyve vermesini etkileyen bir genetik özelliği vardır. Bu genetik özelliğe bağlı olarak zeytin ağacı -hava koşullarına da bağlı olarak- bir yıl çok meyve verirken bir yıl az meyve verir. Dolayısıyla bu durum zeytin ağacından alınan miktarda oynamalara sebep olur. Ürün az olduğunda da zeytinyağı fiyatları artar. Var yılı yok yılı (periyodisite) konusunda belirsizlik yaşanması da zeytinyağı piyasasında fiyatların görece hep yüksek kalmasına sebep olur. İspanya, İtalya gibi ülkelerde zeytinin var yılı yok yılı ürün farkını azaltmak için biyolojik ar-ge çalışmaları yapılmakta ve bu fark en aza indirilmektedir. Ülkemizde de bu tip çalışmalara ihtiyaç olduğu ve kendi zeytin türlerimizde de var yılı yok yılı farkını aza indirme çalışmaları yapılması zeytinyağının tüketimini artıracaktır.

2- Emek (Toplama ve Sıkma Yöntemi)

Hangi ürün için olursa olsun, üretim aşamasında harcanan emek o ürünün değerini artırır. Çünkü elde etmek için ekstra çaba harcanması gerekir.
Zeytinde de bu durum böyledir. Ülkemizde zeytin toplama işlemlerinin büyük kısmı halen geleneksel toplama yöntemleriyle yapılmaktadır. Söz konusu bu yöntemler ile hem daha fazla insan gücüne gereksinim duyulmakta, toplamada verim alınamamakta hem de ağaçlara zarar verilmektedir. Fazla iş gücünün kullanımı, verimin düşmesi ve ağaçlara verilen zarar unsurları bir arada düşünüldüğünde birim alandan elde edilen zeytin ve zeytinyağı miktarı azalmaktadır. Bu durum da nitelikli üretim yapılamadığı için fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır.

Sıkma yöntemleri ise yine geleneksel yöntemler ve fabrikasyon olarak ikiye ayrılır. Geleneksel sıkma yöntemleriyle üretilen zeytinyağları daha az miktarda üretilerek daha yoğun aroma ve tada sahip olduğundan daha değelidir. İşin içine fabrika ve rafinasyon süreci ne kadar girerse zeytinyağı fiyatları o kadar ucuzlar.

Bunu da okuyabilirsiniz! 10 Maddede Zeytinyağı

3- Şişeleme

Zeytinyağı kaliteli koyu renk cam şişelerle şişelenmelidir. FMCG diye tabir edilen hızlı tüketim malları alanında tüketiciye görünmeyen giderlerden birisi de ambalajlamadır. Zeytinyağı özel bir ürün olduğundan estetik biçimde şişelenmesi önemlidir. Çoğu zaman kullanım ve üretim izni hakları yurtdışında olan tasarımcıların şişeleri kullanılır ve birim olarak diğer cam şişelerden daha pahalıdırlar. Üreticinin alacağı şişe miktarı ne kadar azalırsa şişelemenin oluşturduğu gider o kadar artar.

4- Kalite

İyi zeytinyağı kaliteli zeytin ağacından üretilir. Türk mutfağında zeytinin ve zeytinyağının kullanımı farklılaşır. Zeytin ülkemizde sofralık olarak da çok tüketilen bir üründür. Dolayısıyla zeytin ağaçlarımızın büyük bir kısmı tane zeytin üretimine ayrılmaktadır. Zeytinyağı üretimi için ayrılan kaliteli zeytin ağacı sayısı ne kadar azalırsa zeytinyağı fiyatları o kadar artar.

5- Marka

Günümüzün serbest piyasa ekonomisinde ürün ve hizmetlerin birbirinden ayrılması ve rekabette öne geçebilmesi için markalama hayati önem arz eden bir uygulamadır.

Günlük yaşantınızda tercih ettiğiniz veya ilk aklınıza gelen tüketim ürünlerini şöyle bir düşünün. Hepsinin birer markaya sahip olduğunu görürsünüz. Markasız bir ayakkabı almak aklınıza gelir miydi? Veya markasız bir araba üreten şirketler olsaydı birbirlerinden nasıl ayrılacaklardı? Nasıl ayakta kalacaklardı?

Marka demek aslında en basit katma değer demektir. Markanın ürünleri ve kendi kişiliği için yaptığı pazarlama iletişimi çalışmaları satış yaptığı pazarda kendisini tercih edecek olan tüketici sayısını artırır. Marka, tüketici ile şirket arasında görünmez bir bağ oluşturur.

Zeytinyağında markalaşma çok önemlidir. Özellikle yurtdışına katma değerli biçimde ihraç edebilmek için; Anadolu yani Türkiye topraklarında yetişen zeytin ağaçlarından üretilen zeytinyağı şirketler veya butik üreticiler tarafından yaratılacak kaliteli ve algısı pozitif olan isim + tasarımlarla markalanmalıdır. Zeytinyağı alanında müşteri sadakati yaratacak ve insanları zeytinyağı ile sağlıklı beslenmeye yönlendirecek pazarlama iletişimi çalışmaları yapılmalıdır.

Bunu da okuyabilirsiniz! Zeytinyağının Çocuklar İçin Faydaları

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler