Zeytinyağı Baharatı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı baharatı, genellikle restoranlarda ara sıcak olarak sunulan atıştırmalıklardır. Hem görüntüsü hem de lezzeti ile baş döndürücü olan baharatlı zeytinyağı günümüzde artık evlerde, kahvaltı sofralarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Sıcacık ekmeğin baharatlı zeytinyağı ile buluşmasını sevenlerin rahatlıkla hazırlayabileceği baharatlı zeytinyağında bazı dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır. Peki bu püf noktalar nelerdir?

Zeytinyağı Baharatı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Zeytinyağı baharatı hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta zeytinyağının kalitesidir. Kaliteli, doğal ve sızma zeytinyağı ile birbirinden lezzetli baharatlı zeytinyağı hazırlayabilmek mümkündür. Ancak kalitesiz ve doğal olmayan bir zeytinyağı ile sağlıklı ve lezzetli bir baharatlı zeytinyağı elde edemezsiniz.
  • Zeytinyağı baharatı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise baharatların oranıdır. Aşırı baharat kullanımı, baharatlı zeytinyağından beklediğiniz lezzeti elde etmenizi engelleyebilir. Bu nedenle kullanacağınız baharat oranını iyi ayarlamalısınız.
  • Hazırladığınız zeytinyağı baharatını şeffaf bir kapta servis edebilirsiniz. Böylelikle hoş bir görüntü ile eşsiz bir lezzet sunabilirsiniz.
  • Baharatlı zeytinyağı hazırlarken bazı baharatların çok keskin bir tat içerdiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle baharatlı zeytinyağı hazırlarken kullanılacak baharatın tadı ve keskinliği göz önüne alınmalıdır. Örneğin, zeytinyağlı baharata ekleyeceğiniz sarımsak tozu diğer baharatların tadını bloke edebilir.
  • Hazırladığınız baharatlı zeytinyağını serin ve güneşten uzak bir yerde muhafaza etmelisiniz. Böylelikle zeytinyağının ve içerisinde baharatların kullanım ömrünü uzatmış olursunuz.
  • Hazırladığınız baharatlı zeytinyağı zaman içerisinde beğendiğiniz tadı yitirip yoğun bir baharat tadı bıraktıysa içerisine biraz daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Zeytinyağı Baharatı Tarifleri

Zeytinyağlı baharat hazırlarken kullanılan baharatlar ve baharatların yoğunluğu kişilerin damat tadına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle sizler için birbirinden lezzetli baharatlı zeytinyağı tarifleri hazırladık.

Sicilya Usulü Zeytinyağlı Sos: Zeytinyağına limon suyunda çırpılan kekik, maydanoz, biberiye ve sarımsak eklenerek yapılır.
Piedmonte Usulü Zeytinyağlı Sos: Dövülmüş sarımsak ve kekik gibi baharatların zeytinyağına eklenmesi ile elde edilir.
Cenova Usulü Zeytinyağlı Sos: Dövülmüş çam fıstığı ve fesleğenin zeytinyağına eklenmesi ile elde edilir.
Marsilya Usulü Zeytinyağlı Sos: Rafine edilen ev tipi zeytinyağına sarımsak tozu ve ceviz eklenir.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler