Zeytinyağı ile Yapılmış Sağlıklı Atıştırmalık: Granola

Granola; içeriğinde yulaf, kuru meyve ve kuru yemiş bulunan oldukça besleyici ve enerji veren sağlıklı bir atıştırmalıktır. Özellikle kahvaltıda, kilo kontrolüne önem veren kişiler tarafından tercih edilen granola, güne başlarken tercih edilecek en sağlıklı yollardan bir tanesidir.

Düşük karbonhidratlı içeriği ve yüksek oranda protein, lif ve sağlıklı yağlar barındırması granolayı sağlıklı bir tercih yapan değerlerdir. Granolayı sağlıklı atıştırmalık olarak nitelendirmemizin bir diğer nedeni ise içeriğinde sağlıklı ve doğal zeytinyağı bulunmasıdır. Çeşitli tohumların yağlarından kimyasallar katılarak üretilen yağların kullanılmadığı granola, kişiler için çeşitli faydalar sağlamaktadır.

Siz de doğal zeytinyağından yapılan granolaları tüketerek sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Peki, granolanın insan vücuduna sağladığı faydalar nelerdir?

Granolanın Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir atıştırmalık olarak adlandırılan granolanın faydalarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Enerji Verir

Kişiler diyet esnasında normalde tükettiği besinlerden daha az besin tükettiği için ister istemez bir enerji kaybı yaşanır. Bu enerji kaybının önlenmesi için ise enerji veren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Granola da bu enerji veren besinlerin arasında yer almaktadır. Ayrıca granola, içeriğindeki besin değerleri ile gün içindeki yorgunluğunuzu ve stresinizi azaltmaya yardımcı olur.

Tatlı İsteğini Azaltır

Kişiler diyette iken tatlı ve abur cubur tüketme isteği artar. Yasaklı olan gıdaların çok daha cazip hale gelmesi kişilerde farklı hislere yol açabilmektedir. Granola gibi sağlıklı ve tatlı atıştırmalıklar ile oluşan tatlı isteğini rahatlıkla azaltabilirsiniz.

Şekeri Yükseltmez

Granolanın içeriğinde sağlıklı besinler olduğu için şeker hastaları da granolayı rahatlıkla tüketebilmektedir. Bunun dışında yüksek kolesterol ve trigliserit seviyesinin düzelmesine yardımcı olur.

Sağlıklı Bağırsaklar

Granola yüksek miktarda lif içerdiği için kabızlık, sindirim problemi gibi bağırsak sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. Granola sayesinde daha sağlıklı bir şekilde çalışan bağırsaklara sahip olabilmek mümkündür.

Ruh Halini Düzenler

Kişiler diyetteyken kötü bir ruh haline bürünebilir. Lezzetli olan çoğu gıdanın yasak olması, hareketli yaşam, sürekli su içme gereksinimi gibi durumlar kişilerde psikolojik yorgunluğa neden olabilir. Ancak granola bir atıştırmalık görevi gördüğü için kişilerin bir anlığına diyetten uzaklaşıp ruh hallerinin düzelmesine yardımcı olur.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler