Oleolog Nedir?

Oleolog (Oleologist), tarımsal tekniklere/dinamiklere göre bilimsel bilgi birikiminden yararlanarak, zeytinyağı ürünlerini belirli kategori ve sınıflandırmalara göre ayırt edebilen kişidir.

Kısaca zeytinyağı tadımcısıdır. 

Oleologlar, farklı kategorilerdeki en iyi kalitede zeytinyağlarını ayırt ederken, organoleptik nitelik (tat, koku, renk, görünüş) analizleri yaparlar. Bu analizleri yaparken kaliteyi bozan unsurları belirleyerek sonraki üretim aşamaları için düzeltici önerilerde bulunur, kalitenin geliştirilmesine katkı sağlarlar. 

Zeytinyağı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Basit Kural

Yemek yemek bir keyif işidir. İyi malzemeler kullanarak, her zaman daha iyiyi arayarak kendinize bir misyon edinebilir zaman zaman farklı tadımlar yapabilirsiniz.

Peki bundan sonra zeytinyağı satın alırken neden bir Oleolog gibi davranmıyorsunuz? 

1- Hasat Tarihine Dikkat Edin

Gıda konusunda tazelik, kalitenin en önemli unsurudur. Eğer erken hasat seviyorsanız ülkemiz için zeytin hasadı zamanı Sonbahardan itibaren başlar. 

Unutmayın, zeytinyağını çok miktarda almak, yüksek hacimli tenekeler tercih etmek fiyatı uygun hale getirebilir fakat zeytinyağında tazelik ve kaliteyi özel şişelerde bulabilirsiniz. 

Hasat üzerinden iki yıl geçmiş zeytinyağları tercih edilmemelidir. 

2- Damak Tadınıza Uygun Yöreyi Bulun

Yanyana yetişen ağaçlardan toplanan zeytinlerden elde edilen zeytinyağları en kaliteli ürünü verir. Uluslararası tabirle “Single Origin” yani aynı bahçenin zeytinlerinden üretilen zeytinyağlarını tercih etmek kalite açısından her zaman tavsiye edilir. 

Türkiye’de birçok farklı bölgede zeytin üretimi yapılmaktadır. Oleolog.com’da farklı yörelerin yüksek kaliteli zeytinyağlarını bulabilir ve deneyebilirsiniz. 

3- Zeytin Türüne Dikkat Edin

Zeytinyağı, zeytin çeşidine göre tercih edilir. Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerimizin uluslararası alanda kabul görmüş ve en iyi ödülleri kazanmış zeytinyağları bulunur.

Balıkesir-Çanakkale civarında üretilen zeytinyağı ile Aydın-Muğla veya Hatay civarlarında üretilen zeytinyağları arasında koku, tat, aroma ve nüans farklılıkları bulunur. Bu kadar farklı zeytin ve zeytinyağı çeşidimizin olması bizi diğer ülkelerden ayrıştırmakta ve kültürel çeşitliliğimize katkı sağlayamaktadır. 

Unutmayın, kaliteli üreticiler her zaman ürettikleri ürün hakkında detaylı bilgiler paylaşırlar. 

4- Her Zaman Koyu Renk Şişe Tercih Edin

Zeytinyağı ve ışık arasında çok iyi bir ilişki bulunmaz. Işık zeytinyağı içerisindeki bir takım özelliklerin bozulmasına yol açar. 

Markette veya restaurantlarda şeffaf şişeler içerisinde gördüğünüz zeytinyağları daha siz satın almadan ışıktan zarar görmüş olur. 

Ayrıca zeytinyağının nasıl toplandığı, taşındığı veya sıkıldığı önemlidir. Toplandıktan birkaç saat içerisinde hemen sıkılan zeytinlerden elde edilen zeytinyağları kaliteli olabilmektedir. 

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler