Neden Nar Ekşisi Tüketilmeli?

Özellikle Akdeniz mutfağının vazgeçilmez soslarından biri olan nar ekşisi salata ve yemeklerde çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Nar ekşisi ya da nar tatlısı olarak bilinen ve oldukça sevilen bu sos taneli bir meyve olan nardan elde edilmektedir. Dolayısıyla narın içeriğindeki pek çok faydaya doğal nar ekşisini tüketerek ulaşabilmek mümkündür. Salata ve yemeklere tat vermesi için tercih edilen nar ekşisinin insan sağlığı için sağladığı pek çok fayda da bulunmaktadır.

Nar ekşisi, vücudu hastalıklara karşı koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapıya sahiptir. Söz konusu faydaların dışında nar ekşisi C vitamini, potasyum, demir gibi vücut için faydalar şeyleri de içermektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta nar ekşinin doğal olmasıdır. Kimyasal maddeler ile elde edilen nar ekşisi hiçbir şekilde insan vücuduna fayda sağlamaktadır. Kişiler nar ekşisini tüketirken her yiyeceğin fazlasının insan vücuduna zarar vereceğini göz önüne alması ve bu şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Nar Ekşinin Kullanım Alanları

Nar ekşisini doğrudan tüketmek mide adisinin bozulmasına ve mide yanmalarına neden olacaktır. Yapıldığı yöreye göre ağır bir tadı olan nar ekşisi en başta mevsim salata, çoban salata, kaşık salata gibi salata türlerinde tüketilmektedir. Bunun dışında genellikle özel günlerde yapılan patates salatası, kısır, mercimek köftesi gibi aperatif gıdalar ile de nar ekşi kullanılabilmektedir. Son zamanlarda sıklıkla tüketilen çip köftenin de olmazsa olmazlarından birisi nar ekşisidir.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Nar ekşisi oldukça zahmetli ve zor bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle pek çok kadın bir araya gelerek nar ekşisi yaparlar. Nar ekşisi yapılırken öncelikle narlar ikiye ayrılır ve taneleri kabuklarından ayıklanır. Daha sonra narlar keten torbalara doldurularak üzerine naylon serilir ve ayakla ezilerek suyu çıkarılır. Elde edilen su ise süzülerek kovalara doldurulur. Nar suyu kömür ocakları üzerinde kaynatılır ve kaynadıkça ortaya çıkan köpük üzerinden alınır. Nar suyu bal kıvamına geldiğinde ocaktan indirilir ve soğumaya bırakılır. Ardından şişelenerek kullanıma hazır hale getirilir.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler