Kızartmalarda Zeytinyağı Kullanılabilir mi?

Zeytinyağı hemen her türlü yemekte ve salatada kullanılabilen oldukça sağlıklı bir yağdır. İçerdiği vitamin, mineral ve çeşitli sağlıklı maddeler ile insan sağlığına sayısız faydası bulunan zeytinyağının kullanımı ile ilgili kişilerin aklında bazı sorular oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi ise kızartmalarda zeytinyağı kullanılabilir mi sorusudur. Bu sorunun cevabı halk arasında genellikle hayır şeklindedir. bazı kesimdeki kişiler pilav pişirirken ve kızartma yapılırken zeytinyağını kullanmaktan kaçınırlar. Ancak zeytinyağı ile rahatlıkla pilav pişirilebilir ve kızartma yapılabilir.

Zeytinyağını kullanarak en lezzetli patates ve patlıcan kızartmalarını yapabilirsiniz. Zeytinyağı ve diğer tüm yağların bir kaynama ve tütme dereceleri bulunmaktadır. Kaynama derecesi tütme derecesinden yüksektir. Zeytinyağı 300 derece kaynamaktadır ve bu evde denenmeyecek kadar tehlikelidir. Pişirme yaparken ise kaynama derecesi değil tütme derecesi göz önüne alınır. Yağların tütme derecesi moleküllerin bozulmaya başladığı noktadır. Ancak zeytinyağının bozulması için ise birden fazla kes ısıtılarak tütme noktasına getirilmesi ile mümkündür. Dolayısıyla zeytinyağında kolaylıkla kızartma yapılabilir.

Zeytinyağlı Yemekte Tava Önceden Isıtılmalı Mı?

Zeytinyağlı yemek pişirirken kişilerin aklına gelen diğer bir soru ise zeytinyağlı yemekte tava önceden ısıtılır mı sorusudur. Tereyağlı, Ayçiçek yağlı yemeklerde genellikle ısıtılan tava zeytinyağlı yemeklerde de ısıtılabilir. Yemek pişirirken önce tavayı ısıtın ve ardından zeytinyağını ekleyin. Daha sonra yemek malzemelerini ekleyerek yemeğinizi pişirin. Yağın az gelmesi durumunda ise tavanın ufak bir köşesinden zeytinyağını ilave edebilirsiniz. Tava ve zeytinyağı ısındıkça sebze ve etleri yavaş yavaş ilave etmelisiniz. Aksi durumda yemeğiniz yanabilir.

Zeytinyağı İki Kez Kullanılabilir mi?

Zeytinyağı diğer yağ çeşitlerine göre çok daha pahalı olduğu için zeytinyağı tüketen kişiler zeytinyağının ikinci defa kullanılıp kullanılmayacağı konusunda endişelidir. Herhangi bir yağı ikinci kez kullanırken karşılaşılan en büyük problem yağın yapısının bozulup bozulmadığıdır. Defalarca kullanılması sonucunda bozulan bu yağlar hem yemeğin tadını bozuyor hem de insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkiliyor. Her ne kadar aynı yağı ikinci kez kullanmak sağlıklı bir tercih olmasa da zeytinyağını iki kez kullanmak istediğiniz de derecesinin 190 derecenin üzerine çıkmamasına dikkat edin ve bunun için bir termometre kullanın.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler