Kilo Vermek İsteyenler Neden Zeytinyağı Tüketmeli?

Günümüzde pek çok insan hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenlerden dolayı kilo problemi ile karşı karşıya kalıyor. Beyaz ekmek tüketimi, unlu ve şekerli gıdalar, sporsuz yaşam kişilerin kilo almasının en temel nedenleri arasında yer alıyor. Fazla kiloları ile başı dertte olan kişiler ise çeşitli beslenme yöntemleri ile fazla kilolarından kurtulmaya çalışıyor. Ancak bu beslenme yöntemleri arasında çeşitli yanlışlar ve hatalar kişilerin kilo verimini engelleyebiliyor. Yapılan bu beslenme hatalarının en başında ise yağ tüketiminin ortadan kaldırılması geliyor.

Haşlanmış sebzeler, yağsız salatalar, yağsız yemekler diyet listelerini hem çok tatsız hale getiriyor hem de kişilerin sağlıklı yağlardan uzakta kalmalarına neden oluyor. Oysaki zeytinyağının faydalarından diyet esnasında da yararlanarak kilo verimini hızlandırabilirsiniz. Peki, zeytinyağının diyette sağladığı faydalar nelerdir?

Zeytinyağı Yağ Yakımını Hızlandırıyor

İnsan vücudunda yağ depolanmasında en etkin olan besin grubu karbonhidratlardır. Kişilerin aşırı karbonhidrat tüketimi vücutta fazla yağ depolanmasına neden olur. Oysaki diyet sebze, meyve ve tahıllar karbonhidrat kaynaklarının içerdiği için insülin hormonu yavaşlar ve yağların yakımı hızlanır. Bunun dışında balık, süt ürünleri, potasyum açısından zengin besinler, kırmızı et ise diyetlerin olmazsa olmazları olarak yer alıyor. Zeytinyağı ise içerdiği çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna oldukça fayda sağlıyor. Tabi diyet esnasında zeytinyağı sağlıklı bir yağ diye çok fazla yağlı yemekler ve salatalar tüketmekte yanlış olacaktır. Zeytinyağının yağ yakımını hızlandırması için salatalarınıza ve yemeklerinize zeytinyağını hafif gezdirerek ekleyebilir ve sağlıkla tüketebilirsiniz.

Örnek Zeytinyağlı Diyet Listesi

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış yumurtayı 2’ye ya da 4’e bölün. Yumurtanın üzerine bir tatlı kaşığı zeytinyağı, karabiber, kimyon ve pul biber ekleyin. Yanında ise 1 dilim tam buğday ekmeği, domates, salatalık ve bol yeşillik tüketebilirsiniz.

Öğle: Fırında ya da tavada yağsız bir şekilde pişirilen 100 gram balık ya da tavuk eti tüketebilirsiniz. Yanında ise 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve elma sirkesi ile hazırladığınız mevsim salatayı tüketin.

Akşam: 1 kase unsuz mercimek çorbası, 1 tam buğday ekmeği ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanan mevsim salata.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler