Ketojenik Diyet Yaparken Zeytinyağı Tüketimi

Ketojenik diyet, bilimsel bir alt yapıya ve doğru bir şekilde uygulandığında pek çok hastalığın tedavisi için kullanılabilmektedir. Ancak ketojenik diyet esnasında profesyonel bir destek almakta fayda vardır.

Ketojenik diyeti bilimsel bir temel dayanan oldukça faydalı bir beslenme çeşididir. Epilepsi ve kanser gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ketojenik diyet günümüzde zayıflamak isteyen kişiler tarafından da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ketojenik diyet, diğer diyet türlerine göre çok daha kısıtla yiyecekleri içermektedir. Ketojenik diyette diğer beslenme türlerinden farklı olarak yağ tüketimi çok fazladır. Ancak bu yağlar zeytinyağının en başında bulunduğu sağlıklı yağlardır. Ketojenik diyette yağ tüketiminin yağ yakımını hızlandıracağı göz önüne alınır ve yüksek miktarda yağ tüketimi hedeflenir.

Ketojenik Diyette Makrolar

Bir diyetin temel enerji kaynağını oluşturan besin gruplarına makrolar ismi verilmektedir. Ketojenik diyetin makroları ise yağları, proteinler ve karbonhidratlar şeklindedir. Ketojenik diyet yükse yağ içeren bir beslenme türü olduğu için kişilerin günlük aldığı kalorilerin büyük bir kısmı yağdan gelecektir. Makro değerler ise %70 yağ, %25 protein, %5 karbonhidrat şeklindedir. Ketojenik diyetin en önemli noktası günlük alınacak karbonhidrat değerinin %20’inin üzerine çıkmamasıdır. Ancak ketojenik diyetteki karbonhidratlar ürünlerin arkasında yazan karbonhidrat değerinden biraz daha farklı hesaplanmaktadır. Ketojenik diyetteki karbonhidratları hesaplarken total kabronhidrat-lifler= Net karbonhidrat denklemi kullanılmalıdır. Lifler kan şekerine olumsuz bir etki yaratmadığı için sıfır karbonhidrat olarak sayılmaktadır.

Ketojenik Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ketojenik diyete başlarken mutlaka profesyonel bir destek almanız gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak genel hatları ile ketojenik dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Ketojenik diyette beslenme planını çok iyi yapmalısınız ve yiyeceklerinizi iyi planlamalısınız. Ketojenik diyette yanlış adımlar atmaktan kaçınmalısınız.
  • Ketojenik diyette en temel nokta günlük makro hedeflerinin iyi hesaplanması ve bu hedeflere uyulmasıdır.
  • Tıpkı diğer diyet listelerinde olduğu gibi ketojenik diyette de bol bol su içmelisiniz.
  • Ketojenik diyet esnasında yeteri kadar ve kaliteli uyumak çok önemlidir. Özellikle ketojenik diyetin ilk günlerinde kişiler kendilerini halsiz hissedebilirler. Bu halsizliği kaliteli ve yeterli uyku ile atlatabilirsiniz.
Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler