Kabızlık Konusunda Çözüm: Zeytinyağı Tüketmek

Tıbbi ismi ile konstipasyon, bağırsakların yavaş hareket etmesi nedeni ile haftada 3 kez ya da daha az dışkılama durumu için kullanılan bir kavramdır. Dışkılama da güçlük, dışkının tam anlamı ile boşalamaması, şişkinlik, ağrılı dışkılama gibi durumlar kabızlığın belirtileridir. Kabızlık, bağırsak hastalıklarının en sık rastlanan türüdür. Dolayısıyla kabızlık ile bazen tıkayıcı tipte bazen ise bağırsak hareketlerinde yavaşlama şeklinde sık sık karşılaşılması mümkündür. Hareketsiz yaşam, yetersiz lif tüketimi, dengesiz beslenme, yetersiz sıvı tüketimi ve çeşitli hastalıklar kabızlığa neden olabilmektedir.

Kabızlık şişkinliğe ve rahatsızlığa yol açtığı için kişilerin gündelik hayatını fazlasıyla etkilemektedir. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kabızlığa çözüm olarak çeşitli ilaçları kullanmak gerekebilir. Ancak ilaç kullanmadan da kabızlığı ortadan kaldırabilmek mümkündür. Bunun için en doğal çözüm olan zeytinyağını kullanabilirsiniz. Peki, zeytinyağı kabızlığa kesin çözüm sunar mı?

Zeytinyağı Kabızlığa Kesin Çözüm Sunar Mı?

Zeytinyağının en temel faydalarının arsında sindirim ve boşaltım sistemini düzenlemek ve onarmak bulunmaktadır. Dolayısıyla sindirim ve boşaltım sisteminin düzenleyen zeytinyağı kabızlık gibi en sık rastlanan bağırsak hastalığına da doğal bir çözüm sunmaktadır. Zeytinyağı hazmı kolaylaştırır, midenizi rahatlatır, gastrit ve ülsere karşı koruyucu bir kalkan görevi görür, mide asidini düzenler. Sabah aç karnına içilen doğal sızma zeytinyağı kişilerin çok daha sağlıklı kılar. Vücuttaki bazı sağlık sorunlarının giderilmesine ve midenin korunmasına yardımcı olur. Dolayısıyla kabızlık ile karşılaşılması durumunda çeşitli zeytinyağı tedavisi yöntemleri denenebilir.

Kabızlık Tedavisinde Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağının hafif bir müshil etkisi vardır. Herhangi bir yan etkisi de bulunmadığı için kişiler zeytinyağını içerek tüketebilirler. Kabızlık tedavisi için zeytinyağını sabah aç karnına 1 kaşık olacak şekilde içerek tüketebilirsiniz. Zeytinyağını tükettikten sonraki 1 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmemelisiniz. Eğer kabızlığınız geçmediyse akşam da aynı şekilde zeytinyağı tüketebilirsiniz. Eğer zeytinyağını sade bir şekilde tüketemiyorsanız portakal suyunun ya da limonlu suyun içine ekleyip tüketebilirsiniz. Böylelikle zeytinyağının tadını yoğun bir şekilde almazsınız. Ayrıca zeytinyağını sütün içine de ilave edip tüketebilirsiniz.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler