Hamilelikte Zeytinyağı Kullanımının 5 Faydası

Hamilelik ve bebek sahibi olmak hemen her kadının hayallerini süsleyen bir durumdur. Ancak hamile kadınların da hamilelik süresi boyunca hem kendi hem de bebeklerinin sağlıkları için hayatlarında çeşitli radikal değişiklikler yapmaları gerekir. Bunlardan biri de sağlıklı beslenmedir. Bu doğrultuda hamile bireylerin beslenme programlarını planlarken bebekleri ve kendileri için en sağlıklı besinleri tercih etmeleri gerekmektedir. Hamilelik esnasında bazı besinlere normalden daha fazla önem vermek gerekmektedir. Bunlardan biri de sağlıklı yağların tüketimidir. Sağlıklı yağlar arasında en iyi seçenek ise zeytinyağıdır.

Akdeniz bölgesinde zeytin ağacının meyvesinden elde edilen zeytinyağı yalnızca hamilelik için değil tüm bireyler için oldukça sağlıklı ve tüketilmesi gereken bir yağdır. Özellikle kişilerin hamilelik döneminde zeytinyağı tüketmesinin pek çok faydası bulunmaktadır. Peki, hamilelikte zeytinyağının tüketmenin faydaları nelerdir? İşte cevapları…

Anne Sütünün Kalitesini Arttırır

Zeytinyağı, yeni doğan bebeklerin gelişimi için gerekli olan esansiyel yağ asitlerini sağlamakla kalmaz. Bunun dışında omega 3 asidi olan linolenik asit ile anne sütüne fazlasıyla benzemektedir. Bu doğrultuda hamilelik süresi boyunca düzenli olarak zeytinyağı tüketen anne adaylarının doğumdan sonra sütünün çok daha kaliteli olduğunu gözlemleyebilmek mümkündür. Ayrıca zeytinyağı anne sütündeki E vitamini seviyesinin de korunmasını sağlamaktadır.

Bebeklerde Reflekslerin Gelişimini Arttırır

Bebekler ilk doğdukları andan itibaren çeşitli olay ve durumlara karşı farklı tepkiler, refleksler gösterirler. Bazı bebeklerde bu refleksler diğer bebeklere göre daha az gelişmiş olabilir. Anne adayları bu farkı önleyebilmek ve bebeklerinin refleks gelişiminin artmasını sağlamak için hamilelik döneminde zeytinyağı tüketmelidir. Özellikle zeytinyağı tüketimi bebeklerin psikomotor reflekslerinin gelişmesinde büyük rol oynamaktadır.

Sağlıklı Cenin Gelişimi

Hamilelik döneminde düzenli olarak tüketilen zeytinyağı bebeklerin kalp sağlığı için gerekli olan omega 3 asidini içerir. Bu da bebeğin anne karnındaki gelişiminin hızlandırılmasını sağlar.

Çatlakları Azaltır

Anne adaylarının hamilelik döneminde en çok korktuğu durum vücutlarında oluşacak çatlaklardır. Ancak hamilelik dönemi boyunca düzenli olarak vücudunuza zeytinyağı ile masaj yaparak çatlak oluşumunu engelleyebilirsiniz.

E Vitamini

Zeytinyağında bulunan E vitamini bebeğin oksijenli bir ortama girişini hazırlar. E vitamini sayesinde bebeğin solunum yolları daha çabuk gelişir.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler