Hakiki Zeytinyağı Donar mı?

Hakiki zeytinyağı; doğal ürünlerle beslenmek isteyen her bireyin talep ettiği besinlerden bir tanesi olsa da her zaman mümkün olamayabilir. Bu nedenle hakiki tespiti yapmak için çeşitli deneme ve gözlemlerin yapılması gerekir. Söz konusu gözlemlerden biri de zeytinyağının donup donmadığı konusunun değerlendirilmesidir.

Hakiki zeytinyağı donar mı sorusuna cevap verdikten sonra gözlemlenmesi gereken bu durum hem zeytinyağı kalitesi hem de hakikiliği açısından önemlidir. Gelelim asıl sorumuza, hakiki zeytinyağı donar mı? Evet! Bir zeytinyağı doğal yöntemlerle üretilmişse ve hakiki ise donar. Peki, donmayan zeytinyağları hakiki değil midir? Bu soruya evet ya da hayır cevabını vermek doğru değildir. Zira donma işlemi mevsim şartlarına ve zeytinyağının gördüğü işleme göre değişkenlik gösterebilir.

Hakiki Zeytinyağı Neden Donar?

Zeytinyağı her sıvı madde gibi donma ve kaynama noktalarına sahiptir. Normal şartlarda 13 ile 14 derece sıcaklıkta muhafaza edilmesi gereken zeytinyağı daha soğuk bir ortamda donma reaksiyonu gösterebilir. Hakikilik testi olarak da kullanılan söz konusu değişim aslında oldukça sıradan bir donma işlemidir.

Hakiki zeytinyağı donar mı sorusuna evet yanıtı verilse de süre ve şartlar konusunda net ifadeler kullanmak bir nebze hatalı yönlendirmelere sebep olabilir. Özellikle su 0 derecede donar, zeytinyağı da -2 gibi bir ifade kullanılması doğru değildir. Zira her zeytinyağının gördüğü işlem ve üretildiği zeytin çeşidi aynı değildir. İnsanlar tarafından üretilen ve su gibi saf olmayan zeytinyağı farklı değerlerde donar.

Zeytinyağı Donmadı Hakiki Değil mi?

İnsanlar tarafından gözlemlenerek elde edilmiş sonuçlar çoğu zaman aynı sonuçları verse de zeytinyağının donması konusu gibi bir takım konularda aynı sonuçların gözlenmeyebilmesi doğaldır. Zeytinyağı normal şartlarda belirli bir sıcaklık altında donar. Ama sizin o yağı muhafaza şekliniz ve yağın kimyasal özellikleri bazı durumlarda belirtilen derecede dahi donmanın yaşanmamasına sebep olur.

Donmayan zeytinyağı hakiki değil midir? Elbette hayır. Bu soruya evet cevabı vermek doğru bir yaklaşım olmaz. Nitekim kalite ve hakikilik değerlendirmesi salt olarak donma üzerinden yapılmaz ve yapılmamalıdır. Aksi takdirde yanlış kanılara kapılmanız mümkündür.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler