Akdeniz Usulü Beslenme Nedir?

Coğrafya kader midir değil midir? Bu konu hep tartışılır. Kader denen bir olgu varsa, coğrafya da bu durumu belirleyici unsurlardan olabilir. Ancak bu kaderi düzeltmek ve yaşam süresini her anlamda uzatmak coğrafyanın gerekliliklerini yerine getirerek pek tabii mümkündür.

Neden Akdeniz Usulü Beslenelim?

İnsan yaptıklarıyla kısa vadede doğaya karşı üstün geldiğini düşünse de uzun vadede doğa eninde sonunda gücünü göstererek zaferle ayrılmış ve insan, egosuna/kibirine yenik düşmüştür.

En basit örnek; çevre koşullarına uygun yapılar inşa etmezseniz olası bir doğal afette yıkımla karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde vücut/doğa dengesine göre beslenmezseniz çok uzak olmayan bir gelecekte yine bir yıkımla karşılaşabilirsiniz. Bu yazıyı Türkçe okuyabilen kişilerin yüzlerce yıldır yaşadığı coğrafya Anadolu’dur. Dolayısıyla genlerimiz ve vücut sistemlerimiz Akdeniz usulü beslenme sistemine kolaylıkla adapte olabilir.

Not: Vücut sisteminizin aşina olmadığı şekilde beslenmenin ne tür sorunlar ortaya çıkabileceğini Dr. Nowzaradan‘ı izleyerek çok iyi anlayabilirsiniz. 

Akdeniz usulü beslenmede, doymamış yağ asidi yüksek yağlar kullanılır. Yani zeytinyağı!

Zeytin, Akdeniz çanağında yetişebilen bir meyvedir. Akdeniz insanının en rahat tüketebileceği yağ, zeytinyağıdır. 1950’li yıllarda Akdeniz kıyılarında yaşayan insanlar çok varlıklı insanlar olmamalarına rağmen dünya ortalamasına göre yaşam süreleri uzundu. Kendilerini farklı besinlerin tüketimi konusunda da sınırlamıyorlardı. Bulabildiklerinde kırmızı et gibi besinler de rahatlıkla tüketiyorlardı. Ancak tükettikleri gıda kombinasyonları sağlık açısından herhangi bir problem teşkil etmediği için yaşam beklentisi ortalamalarından yukarıdaydılar. Yemek hazırlamak için kullandıkları zeytinyağı, yemeklere daha fazla tat katmak için kullandıkları ot ve baharatlar yaşam sürelerini uzatıyordu. 

Az yiyorlardı, besleyici gıdalar tüketiyorlardı aktiflerdi ve sağlıklı yaşıyorlardı. 

Bunu da okuyabilirsiniz: 10 Maddede Zeytinyağı

Akdeniz Usulü Beslenmek Sizi Zorlar mı?

Akdeniz usulü beslenme aslında bizden birkaç nesil önce yaşayanların beslenme modeli, yani vücudumuzu zorlayacak veya vücut için yetersiz kalacak herhangi bir yönü yok. İtalyan araştırmacıların yaptıkları araştırmalara göre Akdeniz usulü beslenme birkaç tip diyabetin önlenmesinde aktif rol oynuyor.

Akdeniz usulü beslenme, yapay olmayan ve taze olan bir çok gıda ürünü ile yağ kullanımında ana seçeneğin zeytinyağı olduğu bir beslenme modelidir. Hayata kolaylıkla adapte edilebilir. Bu biçimde beslendikten sonra daha aktif olduğunuzu, daha iyi düşündüğünüzü ve vücudunuzun rahatladığını çok kısa süre içerisinde hissedeceksiniz!

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler