Akdeniz Diyeti ve Meze Usulü Beslenme Nasıl Olur?

Günümüzde pek çok sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamdan dolayı kilo problemi ile karşılaşmaktadır. İdeal kilo aralığının üzerinde olan kişiler ise fazla kilolarından kurtulabilmek için pek çok farklı diyet ve beslenme şekline başvurmaktadır. Onlarca hatta yüzlerce farklı şekilde hazırlanabilen bu diyet listelerinden kendinize en uygun olanı bulmalısınız. Bu şekilde sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Akdeniz diyeti, şu ana kadar karşılaştığınız belki de en lezzetli besinleri içeren bir diyet çeşididir. Akdeniz diyeti ile zayıflarken eğlenebileceğinize inanabiliyor musunuz? Akdeniz diyeti son yıllarda hem diyetisyenlerin hem de zayıflamak isteyen kişilerin vazgeçilmez diyet türüdür. Peki, nedir bu Akdeniz diyeti ve Akdeniz diyetinde neler tüketilir?

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti; Yunanistan ve İtalya’da 1960’lı yıllardan beri uygulanan bir beslenme türüdür. Med diyeti olarak da anılan bu diyet türü pek çok hastalığın tedavisi içinde kullanılmaktadır. Diyetin temelinde Akdeniz diyet piramidi yer almaktadır. Piramidin tabanında meyve, sebze, zeytinyağı, tahıl, balık ve deniz ürünleri yer alıyor. Tabanın üst katlarında ise sırasıyla süt ürünleri, tavuk eti ve kırmızı et yer almaktadır. Akdeniz diyeti piramidinde de anlaşılacağı üzere Akdeniz diyetinin temelinde Akdeniz bölgesinin sevilen yemekleri yer alıyor.

 Balık ve deniz ürünleri, zeytinyağı, ekmek ve zeytin bu diyet türünde en fazla tüketilen besinler arasındadır. Akdeniz diyetinin diğer diyet türlerinden en önemli farkı tavuk eti ve kırmızı etin değil balık etinin ön plana çıkıyor olmasıdır. Akdeniz diyeti hızlı bir şekilde kilo verdirmesinin yanında bir çok hastalığında ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

Akdeniz Diyetinde Tüketilen ve Tüketilmeyen Yiyecekler

 Akdeniz diyetinde kaliteli zeytinyağı, zeytin, ekşi mayalı ekmek, düşük şekerli meyveler, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, bakliyat, kuruyemiş ve balık tüketilmektedir. Özellikle balık Akdeniz diyetinin olmazsa olmazıdır. Diğer diyet türlerine kıyasla kümes hayvanları, kırmızı et, süt ve süt ürünleri Akdeniz diyetinde daha az tüketilmektedir. Akdeniz diyetinde sosis, salam gibi işlenmiş gıdalar, yüksek şekerli meyveler, tatlılar, gazlı içecekler, hamur işleri, şekerli meyve suları tüketilmemektedir.

Menü
Close

Sepetim

Merhaba!

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Hesabınız var mı?

Kategoriler